Cu totii am auzit de la bunici ca prunele sunt bune laxative chiar daca nu stim ce contin.

Dar acum, Uniunea Europeana vine cu o noua propunere prin care contrazice spusele batranilor de sute de ani si prin care interzice producatorilor de bauturi si fructe sa inscriptioneze pe ambalaj acest aspect.

Expertii sustin ca nu sunt probe suficiente pentru a sustine ipoteza ca prunele ar influenta in vreun fel tranzitul intestinal.

Sursa stirileprotv.ro

Categorie: Stiri | Vizualizări: 369 | Adăugat de: articolenoi | Data: 15.12.2011 | Comentarii (0)

Fara sa aiba ceva impotriva dramaturgului, reprezentantii unei organizatii non-guvernamentale ar vrea ca si personalitati feminine sa apara pe banii romanesti.

Regina Maria, Carmen Sylva, Elena Cuza sau Ana Aslan ar putea sa-i ia... fata lui Caragiale de pe bancnota de 100 de lei.

Citeste mai multe pe stirileprotv.ro.

Sursa: stirileprotv.ro

Liceele din Bucuresti se confrunta cu un absentism al elevilor fara precedent. In doar doua luni acestia au reusit sa stranga 1,4 milioane de absente, o parte din ele fiind motivate.

Se pare ca lectia de anul trecut de la Bacalaureat in care n-au promovat nici 50% de adolescenti, nu-i framanta pe noua generatie si este foarte probabil ca si in bacalaureatul ce urmeaza sa avem parte de o promovare la fel de redusa.

Cele mai multe absente sunt la Grupul Scolar Industrial Dacia din sectorul 4, unde cei 980 de elevi au strans 23.000 absente.

Se pare ca cel mai mult lipsesc adolescentii din clasele a XI-a si a XII-a.

Inspectorul scolar spune ca pentru aceasta situa ... Detalii... »

Solutia Inaltei Curti de Casatie si Justitie in dosarul "Matusa Tamara", in care sunt acuzati fostul premier Adrian Nastase, consilierul acestuia Ristea Priboi si fostul sef al ONPCSB Ioan Melinescu, este asteptata joi.

Inalta Curte de Casatie si Justitie a incheiat in 24 noiembrie cercetarea judecatoreasca in cazul "Matusa Tamara". Instanta anunta atunci ca in 7 decembrie se va pronunta asupra acuzelor aduse de catre Directia Nationala Anticoruptie fostului premier Adrian Nastase, consilierului acestuia Ristea Priboi si fostului sef al Oficiului National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor (ONPCSB) Ioan Melinescu.
... Detalii... »

Dupa ce FC Vaslui a fost considerata de multi oameni din fotbal ca fiind echipa romaneasca cu cele mai mari sanse de calificare in primavara europeana, formatia lui Hizo a dat gres la elvetieni, fiind invinsi cu scorul de 2-0 si incheandu-si astfel participarea mai departe.

Formatia italiana, Lazio, care statea la mana rezultatului dintre Vaslui si Zurich, a reusit sa invinga pe Sporting Lisabona cu 2-0, mergand mai departe in 16-imile Europa League.

Cele doua goluri pentru Zurich au fost marcate de Margairaz in minutul 68 cu un sut incredibil de la marginea careului si Buff in minutul 90.

Sursa foto: gsp.ro

Categorie: Sport | Vizualizări: 381 | Adăugat de: articolenoi | Data: 15.12.2011 | Comentarii (0)

Imediat dupa meciul de aseara, Gigi Becali a fost contactat de catre postul de televiziune sport.ro pentru a fi intrebat despre calificarea in primavara europeana.

Printre altele, patronul stelei a spus ca si-ar dori sa intalneasca in primava europeana pe Manchester United. Insa staul tehnic si jucatorii sunt de alta parere, declarand ca cel mai bine pentru steaua ar fi o echipa mai rezonabila pentru a se putea califica mai departe.

Lista cu ce adversari ar putea sa intalneasca Steaua in urmatorul meci de Europa League:

Valencia Spania

Steaua Bucuresti reuseste o calificare istorica in primavara europeana dupa ce a reusit sa-i invinga pe cipriotii de la AEK Larnka cu scorul de 3-1, iar Macabi Haifa este invinsa de Shalke cu scorul de 3-0.

In prima repriza Steaua i-a dominat pe ciprioti atat la atitudine cat si la ocazii de gol. Dar dupa primele 45 de minute scorul arata 0-0, iar Steaua isi juca calificarea in cea de-a doua repriza pe mana ei dupa ce Shalke conducea pe Macabi cu 1-0 la pauza.

Cea de-a doua repriza a apartinut tot stelistilor, care au si inscris trei goluri. Primul gol fiind marcat de Rusescu dintr-un penalty scos de Stefan Nicolic.

Bucuria nu a durat mult timp, caci dupa 7 minute AE ... Detalii... »