Principală » 2011 » Mai » 19 » Finala Europa League FC Porto 1-0 Braga
8:53 PM
Finala Europa League FC Porto 1-0 Braga

FC Porto s-a impus aseara in fata celor de la Braga cu scorul de 1-0, in finala Europa League.

Lovitura de gratie a venit cu doar un minut inainte de pauza, atunci cand Falcao a inscris cu capul dupa o centrare perfecta a lui Guarin.

Braga a dominat, steril ce-i drept, minute bune din a doua repriza, dar a avut o singura ocazie mare de gol: Mossoro (46') a scapat singur cu Helton, dar sutul acestuia a fost respins cu un reflex superb, cu piciorul, de catre portarul lui FC Porto.

S-a terminat 1-0, iar Andre Villas-Boas a cucerit Europa League la doar 33 de ani (cel mai tanar antrenor din istorie).

FC Porto si-a trecut in cont al saptelea trofeu european din palmares, echipa de pe "Dragao" castigand Europa League dupa 1-0 cu Sporting Braga. Falcao (44') a marcat unicul gol intr-o partida in care Cristi Sapunaru a fost integralist la campioana Portugaliei.

Autor: sport.hotnews.ro
Categorie: Sport | Vizualizări: 428 | Adăugat de: articolenoi | Tag-uri: Finala, fotbal, Braga, FC Porto, Europa League | Rating: 0.0/0