Principală » Sport
Finanţatorul Stelei nu achitase ieri-dimineaţă niciun ban către Primăria Capitalei, proprietarul celui mai mare stadion din România. Însă, surse din anturajul roş-albaştrilor ne-au dezvăluit că cele două părţi se vor înţelege în cele din urmă... Citeste tot articolul pe prosport.ro.

Autor: prosport.ro

Categorie: Sport | Vizualizări: 379 | Adăugat de: articolenoi | Data: 05.11.2011 | Comentarii (0)

Se strânge laţul în jurul lui Dumitru Dragomir, acuzat de luare de mită conform unui document ataşat la dosarul "Ţerbea-Avram". Conform unui proces verbal întocmit la sfârşitul luinii iunie de procurorul Lucian Papici, unul dintre procurorii şefi-adjuncţi, preşedintele LPF i-a cerut lui Marian Iancu sume de bani pentru a-l ajuta să obţină licenţa pentru clubul Poli Timişoara... Citeste tot articolul pe prosport.ro.

Biliardul este unul dintre cele mai vechi jocuri cu bile, cunoscut ca joc de interior care provine din jocurile cu bile jucate in aer liber, biliardul a suferit o multime de schimbari si imbunatatiri ale regulamentului de joc dealungul timpului, jucandu-se pe o masa speciala, iar ca instrumente necesare jocului sunt bilele si tacul.
Mesele de biliard sunt de diferite tipuri ca marime si stil, ele au o adancitura acoperita cu o panza speciala pentru alunecarea bilelor pe suprafata ei, iar dungile laterale suprafetei de joc sunt acoperite cu un cauciuc special pentru a da efect bilelor care se lovesc de el . In majoritatea cazurilor lungimea mesei este de cel putin de doua ori mai mare decat latimea ei. Snooker-ul de exemplu, unde lungimea mesei este de 3,6 metri si este prevazuta cu doisprezece picioare.
Bilele de biliard sunt confectioante din fildes sau dintr-un material casant si dur, ele sunt colorate si numerotate. Bilele de la 1 pina la 7 se nu ... Detalii... »
Categorie: Sport | Vizualizări: 407 | Adăugat de: dinug | Data: 01.11.2011 | Comentarii (0)

Stelistul George Galamaz a suferit un puternic traumatism cranian - şi nu o fractură de os zigomatic ,cum se credea iniţial - după ce a fost lovit cu un box metalic în figură de un suporter ploieştean intrat pe teren în minutul 44 al meciului Petrolul - Steaua, la scorul de 1-0 pentru bucureşteni, iar colegul său de echipă Ciprian Tătăruşanu s-a ales cu arsuri pe spate şi pe gât, lovit cu o petardă din tribune la câteva minute distanţă, informează Gazeta Sporturilor. Tătăruşanu tocmai intrase în teren în locul accidentaului Galamaz, dar pentru a-l înlocui între buturi pe Răzvan Stanca, eliminat de arbitrul Robert Dumitru pentru că l-a lovit pe suporterul respectiv. Nu a fost singurul c ... Detalii... »

Sportul Studenţesc a obţinut o remiză albă, scor 0-0, pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu, într-un meci din etapa a 12-a din Liga 1, în ciuda faptului că a evoluat în inferioritate numerică mai bine de 20 de minute.

Cu o victorie, oltenii puteau să urce pe locul secund, astfel că au tratat ca atare duelul din Regie.

Sursa: ASport.ro

Liderul Dinamo Bucureşti a remizat, scor 0-0, pe noul stadion "Cluj Arena", cu Universitatea, echipă care ocupă locul patru în clasament, după 12 runde.

Prima parte a meciului a fost dominată de gazde, care au ratat mai multe ocazii prin Cojocnean. De cealaltă parte, Dinamo a contraatacat prin intervenţiile lui Rus, care i-a scos din joc pe adversarii Grecu şi Mendy. După pauză, oaspeţii au fost mai prezenţi în ofensivă, însă meciul s-a încheiat fără gol.

Sursa: evz.ro

Ceahlaul Piatra Neamt a reusit sa se impuna pe teren propriu contra Vointei Sibiu cu scorul de 2-1, intr-un meci ce conta pentru etapa a XII-a a Ligii I.

La sfarsitul primei reprize nemtenii s-au vazut condusi de Vointa Sibiu dupa un penalty acordat de Marius Bocăneală in minutul 45+1 si transformat de Nicolae Grigore.

In a doua repriza, Ceahlaul Piatra Neamt a iesit mai motivata de la vestiare si asta s-a vazut prin insistenta de pe teren, caci in minutul 54 reusea sa egaleze prin Badescu.

8 minute mai tarziu, nemtenii au reusit sa duca scorul la 2-1 prin Danalache, dupa ce portarul vointei a avut o iesire hazardata.

In urma acestui rezultat, Ceahlaul Piatra Ne ... Detalii... »

Otelul Galati debuteaza cu o victorie pe teren propriu contra mediesenilor in deschiderea etapei a 12-a a ligii I.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Cristian Sirghi la doar doua minude de la inceperea celei de-a doua repriza.

Gaz Metan Medias a aratat ca o echipa care dorea sa plece acasa cu cel mult 1 punct, si a mizat mai mult pe cartea contraatacului.

Cum calulele matematicianului nu i-au iesit, mediesenii s-au intors acasa cu 0 puncte si se afla pe locul 10 in clasament, avand 15 puncte.

In urma acestei victorii, Otelul acumuleaza 18 puncte si a urcat pana pe locul 7, fiind la 8 puncte distanta de liderul Dinamo Bucuresti.

Oţelul: 12. G ... Detalii... »

Acel 0-5 surprinzător de la Haifa ar putea avea o explicaţie prin prisma doleanţei patronului. Gigi Becali a confirmat ieri că nu mai e atras de această competiţie. "Ce m-a interesat pe mine la Europa League? Să iau 4-5 milioane de euro, atât! Acum, ce-o fi, o fi!", a spus el la Fanatik. După ce şi-a dat seama cât de sinceră fusese afirmaţia pe care tocmai o făcuse, patronul stelist a încercat să-şi repare gafa, declarând ulterior că de fapt Steaua va juca la victorie returul cu Haifa şi va învinge cu 6-0.